Enfeksiyonun Yayılmasını Engelledi
Haberler

Enfeksiyonun Yayılmasını Engelledi

Enfeksiyonun Yayılmasını Engelledi 

Normal yaşamlarımıza yeniden uyum sağlamaya çalışırken deneyimlediğimiz süreçler teknolojinin insan sağlığındaki önemini bize tekrar hatırlattı.

- Solunum problemi yaşayan hastalarımız için yerli ve milli imkanlarla üretilen solunum cihazı teknolojileri hayat kurtarıcı oldu.

- Kullanılan iletişim ve tetkik teknolojileri, aktif tedavi süreçlerinde sağlık çalışanlarımız için önemli destekleyici unsur oldu.

- Toplum olarak büyüklerimizin bedensel ve ruhsal sağlığını korumada hepimizin imdadına koşan yine teknolojik araçlar oldu.

Salgın hem maddi hem de manevi olarak önemli dersler almamızı sağladı ve toplum olarak yaşam biçimlerimizde önemli değişimler yarattı. Özellikle sağlık hizmetlerinin tam anlamıyla dijitalleşmesi sürecine hızlandırıcı etkisi oldu, yerli ve milli teknolojik ürünlerin önemini tekrar tekrar hatırlattı. Teknoloji, enfeksiyonun yayılmasına ve hijyen koşullarının korunmasına azami katkı sağladı.

Sayısız Yaşam Kurtuldu

Hekimlik olarak tanımladığımız kutsal mesleğin yapılmaya başlandığı ilk zamanlardan günümüze; medikal teknolojilerdeki ilerlemeler baş döndüren hızla devam ederek insanların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesine imkân sağlıyor. Medikal teknolojilerdeki gelişmeler sayesinde sayısız yaşam kurtuldu ve toplumların genel sağlığı, yaşam kalitesi sürekli olarak iyileşmeye devam ediyor.

“Günümüz dünyasında teknolojik gelişmeler, her sektörde olduğu gibi bireysel yaşamlarımızda da önemli farklılıklar yaratıyor” diyen Technopc Kurucu Ortağı Murat Yücel; “Ancak sağlık sektörü insan odaklı olduğu için teknolojinin önemli rol oynadığı sektörlerin arasından sıyrılarak tüm endüstrileri geride bırakıyor” dedi.

Yara bandı gibi küçük bir adımdan MR makinelerinden, yapay organlara kadar sağlık alanı teknolojileri şüphesiz yaşamlarımızda önemli değişimler yarattı.

Sağlığımızı da Geleceğimizi de Korur

Technopc Kurucu Ortağı Murat Yücel; “Elektronik tıbbi kayıtların paylaşılabilmesi, tele-tıp hizmetleri, tabletler ve akıllı telefonlarla sağlığın mobilleştirilmesi ile artmaya devam eden kullanım alanları hem doktorlar hem de hastalar için geniş imkanlar ve faydalar sunuyor. Tıbbi teknolojiler, doktorları karar destek süreçleri için özel uygulamalarla, hastaneleri ise yeni ekipmanlarla tanıştırdı. Hastaları ve doktorları iletişim teknolojilerinin nimetlerinden yararlanarak binlerce kilometre öteden birbirine bağladı; cerrahi müdahalelere imkan sağladı. Mobil cihazlar; sağlık çözümlerinde giderek daha fazla noktada kullanılmaya, sağlık alanlarında daha çok karşımıza çıkmaya başladı. Doktorlar ilaç bilgilerine, araştırma sonuçlarına, hasta bilgilerine ve daha fazlasına yalnızca saniyeler içinde erişebilir halde. Sağlık sektörünün hareketli dünyasında mobil cihazlar gün boyunca doktorların yanlarında bulunabiliyor, zahmetsizce taşınabiliyor ve ihtiyaç duyulan bilgilerden asla uzak kalınmadan pratik çözümler üretilebiliyor” diyerek teknolojinin sağlık alanındaki önemine değindi.